Jak dbać o łożyska?

 In Blog

Łożysko to ważna część, której zadaniem jest zapewnienie płynnego ruchu obrotowego, a co za tym idzie zagwarantowanie wysokiej efektywności i sprawności. Niestety, jak pokazuje praktyka, jest to także element, który ulega częstym awariom. Niespodziewane przestoje są problemem wielu zarówno dużych, jak i małych firm, a ich skutki finansowe mogą być opłakane. Czy jest coś, co możemy zrobić, żeby uniknąć komplikacji? Oczywiście! Okazuje się, że nasza codzienna dbałość o łożyska może przyczynić się do unikania dwóch najczęściej występujących problemów: awarii i szybkiego zużycia. Jakie działania warto podejmować? A czego należy zdecydowanie unikać? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.

Odpowiedni montaż jako klucz do sukcesu

Podstawą sprawnego działania łożysk jest ich odpowiedni montaż przeprowadzony według najwyższych standardów i z wysoką starannością. To bardzo ważny etap, ponieważ jak pokazują badania, nawet 25% wszystkich zgłaszanych uszkodzeń ma swoje podłoże w niepoprawnie przeprowadzonej instalacji. Jak więc prawidłowo zamontować łożyska?

Warto podkreślić, że przed założeniem każdy z elementów powinien znajdować się jak najdłużej w oryginalnym opakowaniu, tak by uniknąć zanieczyszczenia czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo należy pamiętać o tym by:

  • zadbać o czystość elementów, na których mają być montowane łożyska,
  • sprawdzić, czy wałek i obudowa posiadają odpowiednią tolerancję,
  • w całym procesie używać właściwych narzędzi,
  • przy montażu na zimno obciążać równomiernie pierścień wewnętrzny, gdy nakładamy łożysko na wałek; pierścień zewnętrzny, gdy montujemy łożysko w obudowie; oba pierścienie, gdy montujemy łożysko jednocześnie na wałku i w obudowie,
  • przy montażu gorącym należy unikać przegrzania łożyska i zbyt dużych różnic temperatur między pierścieniami.

Regularne smarowanie to podstawa

Kolejnym, niezwykle ważnym czynnikiem jest regularne smarowanie łożysk. Jak dowodzą badania zaniedbania w tej kwestii są przyczyną niemal 55% wszystkich awarii. O czym warto więc pamiętać? Przede wszystkim o dobraniu odpowiedniego środka, dopasowanego do rodzaju maszyny, a także o odpowiednim jego dozowaniu. Praktyka pokazuje bowiem, że zbyt duża ilość preparatów smarujących może prowadzić do zwiększonego tarcia wewnętrznego i wzrostu temperatury, a zbyt mała do zatarcia łożyska, czyli w wielu przypadkach do całkowitego jego uszkodzenia.

Jeśli używamy jednego, sprawdzonego preparatu od dłuższego czasu i spełnia on nasze oczekiwania, warto pozostać przy swoim wyborze. Jeśli jednak z jakichś powodów zdecydujemy się na zmianę, konieczne jest porównanie składu obu środków i sprawdzenie, czy nie tworzą one szkodliwych połączeń. Oczywiście środek smarny powinien być przechowywany w szczelnym opakowaniu, do którego nie przedostają się zanieczyszczenia zewnętrzne.

O czym pamiętać?

Jednak to nie koniec praktycznych wskazówek. Warto pamiętać, że łożyska powinny być suche i czyste – nie tylko przed dokonaniem smarowania, ale zawsze. Woda oddziałująca na ich powierzchnię może bowiem prowadzić do powstawania korozji, która uniemożliwia płynne poruszanie się elementu. Dodatkowo warto podkreślić, że:

  • warto stale monitorować stan łożysk poprzez pomiar drgań, hałasu lub pobór mocy, pamiętając, że jakiekolwiek odchylenie od normy powinny skłonić nas do działania,
  • na żywotność łożysk wpływa dopasowanie ich do warunków pracy,
  • łożyska to wrażliwe elementy konstrukcji, które muszą pracować w określonym środowisku, w którym temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza – 60% względnej wilgotności,
  • łożyska muszą być przechowywane poza sferą oddziaływania agresywnych substancji i środków.
Recent Posts
łożyskopas klinowy