Jak prawidłowo eksploatować pasy klinowe?

 In Blog

Pasy klinowe to elementy wykorzystywane w różnego rodzaju pojazdach, zarówno osobowych, jak i przemysłowych. Są rozwiązaniem o starannie przemyślanej konstrukcji, dzięki której wyróżniają się odpowiednią wytrzymałością i jakością. Warto jednak pamiętać, że mimo wspomnianej trwałości duże znaczenie ma ich prawidłowa eksploatacja i przechowywanie. O czym należy pamiętać? Co warto robić, a czego unikać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.  

Potencjalne zagrożenia – na co należy uważać?

Prawidłowa eksploatacja pasów klinowych wiąże się m.in. ze świadomością tego, co może zagrozić ich trwałości i sprawić, że staną się bezużyteczne. Na jakie zagrożenia warto być wyczulonym? Oczywiście jedną z głównych przyczyn jest naturalne starzenie się materiału. Polega ono na tym, że guma – nawet wyróżniająca się doskonałą jakością – z czasem pęka, zmniejsza swoją wytrzymałość i musi zostać zastąpiona.

Jednak to nie wszystko. Pasy klinowe mogą zostać zniszczone także przez:

  • zbyt wysoką temperaturę, która przekracza 70°C,  
  • mikrouszkodzenia, którym możemy zapobiegać stosując obudowy ochronne,
  • nieprawidłowe nałożenie pasa na koło pasowe, dotyczące np. złej odległości osi kół pasowych (objawem jest jednostronne zużycie pasa na powierzchni bocznej),
  • długotrwałe oddziaływanie olejów, smarów lub innych chemikaliów.  

Warunki pracy mają znaczenie

Co możemy zrobić, by pasy klinowe zachowały swoje dobre parametry na dłużej? Kluczem do sukcesu są poprawne warunki pracy. Warto pamiętać, że elementy te posiadają określoną wytrzymałość, która została podana przez producenta. Ważne jest także pamiętanie o nieco bardziej zaawansowanych kwestiach. Jakich? M.in. o tym, że pasy powinny pracować na kołach rowkowych o wymiarach dostosowanych do ich przekroju. Dodatkowo pas klinowy musi się stykać tylko bocznymi (roboczymi) powierzchniami ze ściankami rowku. Co więcej, tzw. koła pasowe obecne w konstrukcji powinny być w dobrym stanie, bez wyszczerbień i zniszczeń. 

Warto także pamiętać:

  • o minimalnej zalecanej średnicy koła dla danego przekroju pasa, 
  • o tym, że wszystkie koła pasowe powinny być wyważane statycznie,
  • o tym, że w najkorzystniejszych warunkach pracuje zawsze pas pojedynczy,
  • przy stosowaniu przekładni wielopasowych każda różnica wymiarowa pasów i rowków na kołach, zwiększa niepożądany poślizg pasów,
  • nie powinno się łączyć pasów różnych producentów. 

Eksploatacja pasów klinowych – o czym jeszcze pamiętać?

Prawidłowa eksploatacja pasów klinowych obejmuje jednak o wiele więcej zagadnień. O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że jeśli pas zostanie zabrudzony, nie należy czyścić go szczotkami drucianymi lub papierem ściernym. Użycie takich narzędzi może bowiem powodować niewielkie, ale istotne uszkodzenia, które uniemożliwiają dalsze wykorzystywanie danego przedmiotu.  

Ogromne znaczenie ma także odpowiednie przechowywanie pasów klinowych. Do czynników, które mogą mieć na nie negatywny wpływ zaliczamy m.in. tlen, ozon, wilgoć, czy rozpuszczalniki. Właśnie dlatego miejsce, w którym są przechowywane powinno być suche i czyste. Pasy klinowe należy chronić także przed światłem – zarówno naturalnym, jak i sztucznym o dużej częstotliwości. Niewskazane jest umieszczanie ich w miejscach z lampami rtęciowymi czy lampami zawierającymi elektryczne urządzenia wysokiego napięcia. 

Dodatkowo należy pamiętać, że:

  • niska temperatura sprawia, że pasy ulegają zesztywnieniu,
  • podczas składowania pasy klinowe nie mogą być zbyt naprężone czy zniekształcone – należy umieścić je w pozycji wiszącej, a tzw. trzpień powinien mieć przynajmniej dziesięć razy większą grubość niż sam pas,
  • pasy klinowe to elementy jednorazowego użytku –  w przypadku uszkodzeń należy wymienić je na nowe (nie podlegają regeneracji).
Recent Posts
pas klinowylozysko-kulowe